Wynajem samochodów Turcją — porównanie i wybór auta

4.6 / 5
1409 opinii
37€
średnia cena za dobę
3519
samochodów we flocie

Wynajęcie samochodu to świetny sposób na zobaczenie Turcji bez tłumów turystów dzielących autobusy wycieczkowe. 

Przejazd do Kapadocji, obszaru spektakularnej scenerii wulkanicznej, kanionów i klasztorów jaskiniowych to wspaniałe doświadczenie. I oczywiście loty balonem. 

Wspaniale będzie przejechać wzdłuż wybrzeża Antalii: Antalya, Alanya, Side, Kemer to popularne kurorty z doskonałą infrastrukturą. Wycieczka zachwyca podróżników o różnych gustach, bo ma wszystko: lazurowe morze, plaże, parki wodne, pomarańcze, lokalną kuchnię i kluby.

Wynajętym samochodem można dojechać do miejsc, do których nie jeździ komunikacja miejska, często właśnie takie miejsca okazują się najciekawsze.

Turcja ma doskonałe drogi, wyraźne oznakowanie, znaki na wszystkich skrzyżowaniach dobrze widoczne i powielone w języku angielskim Jeżdżąc po tureckich drogach przez wiele godzin, nie zmęczą się Państwo - tak łatwo się prowadzi.

Co jest potrzebne, aby wynająć samochód w Turcji?

Z dokumentów jest potrzebne:

  • Prawo jazdy krajowe powielone w alfabecie łacińskim
  • paszport
  • karta płatnicza

Najpopularniejsze miasta wynajmu samochodów w Turcji​​​​​​

Cechy przepisów ruchu drogowego

W Turcji używa się znaków międzynarodowych, ale zamiast obowiązkowego znaku stopu „STOP” może być jego odpowiednik „DUR”. Do zabytków prowadzą standardowe brązowe drogowskazy. Zasady są standardowe i łatwe do przestrzegania.

Jeśli można to uznać za cechę - policja tutaj nie chowa się w zasadzkach, tylko stoi otwarcie na autostradzie. Mogą zatrzymać się, aby sprawdzić dokumenty, nawet jeśli niczego Państwo nie naruszyli.

Płatne drogi

W Turcji autostrady łączące główne miasta, a także niektóre mosty i tunele, są drogami płatnymi. Jazda nimi jest stosunkowo niedroga: autostrady to 1-3€/100km, mosty nad Bosforem to 1-3€, a mosty nad Morzem Marmara i Dardanelami to 11-18€.

Płatność pobierana jest za pomocą automatycznego systemu bramkowego, który wykrywa samochód, skanuje specjalną naklejkę HGS, transponder lub numer samochodu, a następnie pobiera pieniądze z połączonego konta. Jeżeli chcą Państwo korzystać z dróg płatnych przy wynajmie samochodu, należy wcześniej poinformować pracownika wypożyczalni, aby mógł aktywować system HGS.

Parking w Turcji

Bezpłatny parking w dużych miastach jest dostępny tylko w pobliżu dużych centrów handlowych i parków publicznych. Za płatne miejsca parkingowe płaci się z góry, poprzez inspektora w żółtej lub pomarańczowej kamizelce. Parkingi miejskie są zazwyczaj tańsze od prywatnych. Ale na tych prywatnych zawsze znajdzie się miejsce.

Na 15 minut można zatrzymać się bezpłatnie na płatnych parkingach.

Stacje benzynowe

Na autostradach często znajdują się stacje benzynowe. Paliwo kosztuje nieco więcej niż średnie europejskie, ale jakość jest stała. Wśród sieciowych stacji benzynowych znajdują się Shell, BP, Sunpet i Lukoil.

Jeżeli na stacji benzynowej nie ma obsługi, należy samemu zatankować: 

  • włożyć pistolet do zbiornika;
  • zatrzasnąć blokadę na uchwycie, aby otworzyć dopływ paliwa;
  • zapłacić przy kasie.

Akceptują gotówkę i karty. Płacąc gotówką, preferowane są pieniądze lokalne.

Komunikacja komórkowa

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że w Turcji nie można kupić tanich kart SIM z rąk. To jest kłamstwo. Średni koszt karty SIM to 300-350 lirów (~15-17€).

W kraju działa trzech dostawców: Vodafone, Turk Telekom, Turkcell. Simy sprzedawane są na lotnisku, w salonach operatorów, w dużych centrach handlowych oraz w innych popularnych miejscach. Ale… koszt tej samej karty SIM wszędzie będzie inny.

Napisz komentarz