Wynajem samochodów Islandia — porównanie i wybór auta

4.6 / 5
1409 opinii
125€
średnia cena za dobę
30
samochodów we flocie

Islandia kusi swoim nieskazitelnym naturalnym pięknem: drzemiące wulkany, pola lawy, niezliczone wodospady, potężne gejzery, ogromne jaskinie i błękitne lodowce. Zdecydowanie warto tu przyjechać, aby odpocząć od codziennego zgiełku, przejechać się drogami z niesamowitymi widokami i podziwiać najwspanialsze cuda natury. Jeśli chcą Państwo zwiedzać ten kraj we własnym tempie, oczywiście lepiej wynająć samochód.

Mogą Państwo zatrzymać się w dowolnym punkcie widokowym, podziwiać cuda natury bez pośpiechu i zajrzeć do autentycznych lokalnych restauracji. Podróż samochodem to najlepszy sposób na dotknięcie duszy prawdziwej Islandii.

Jaki jest najlepszy sposób na wypożyczenie samochodu?

Turystów na Islandii jest mnóstwo i większość woli podróżować samochodem. Jeżeli podróżują Państwo w sezonie i chcą "złapać" najlepsze oferty, należy zadbać o wynajem z wyprzedzeniem. Im wcześniej, tym większy wybór, zwłaszcza wśród opcji ekonomicznych. 

Mogą Państwo znaleźć i zarezerwować odpowiedni samochód bezpośrednio na naszej stronie internetowej. 

Nasze atuty:

 • Samochody z najlepszych lokalnych wypożyczalni na wyspie są zebrane w jednym miejscu. Dzięki temu można łatwo i szybko porównać oferty i zarezerwować najlepszą.
 • Jasna i przejrzysta wycena bez „niespodzianek” i ukrytych dopłat.
 • Mała zaliczka. Przy rezerwacji płacą Państwo tylko 15-20% od całej sumy, a główna kwota jest płacona w dniu przyjazdu.
 • Są samochody, które można wynająć bez kaucji.
 • Szybka obsługa klienta, która pomoże w każdej sytuacji.

Na jaki okres czasu najlepiej wynająć samochód w Islandii

Podróżowanie po tej wyspie najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem. W zależności od Państwa celów, pory roku i lokalnej pogody, okaże się, na jak długo potrzebują Państwo samochodu. 

Jeśli planują Państwo małą wycieczkę po najważniejszych miejscach, wystarczy wynajem na 2-3 dni. 

A jeżeli planują Państwo dużą, spokojną wycieczkę po wyspie, to samochód będzie potrzebny na tydzień lub dwa.

Jeśli według planów jest poświęcenie całego urlopu na podróżowanie, jest opcja odebrać samochód na lotnisku w Reykjaviku i tam go zwrócić.

Który samochód wybrać?

Małe samochody z napędem na część koła nadają się do jazdy po mieście lub do letnich podróży po głównych drogach utwardzonych. 

Zimą (od października do kwietnia) preferowane są crossovery z napędem na cztery koła. Taki samochód będzie łatwiej sterować na śliskich, zaśnieżonych lub szutrowych drogach.

Co jest potrzebne do wynajęcia samochodu w Islandii

Z dokumentów, które będą potrzebne to:

 • paszport
 • ważne prawo jazdy, powielane w języku angielskim
 • karta płatnicza

Podstawowe zasady ruchu drogowego

  

Główną radą jest przestrzeganie zasad, patrzenie na znaki i nie zaniedbywanie ich rad. Mandaty za wykroczenia drogowe są dość wysokie.

 • Kierowcy i pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.
 • Światło mijania jest wymagane o każdej porze dnia.
 • Na torach można się zatrzymać tylko w specjalnych miejscach. Znajdują się we wszystkich najpiękniejszych i najbardziej dogodnych miejscach. 
 • Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest surowo zabronione.
 • Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 ‰. Policja jest w tym bardzo surowa. 
 • Na drogach wiejskich należy zachowywać szczególną ostrożność - owce często przekraczają drogę. 
 • Jeżeli zobaczą Państwo znak "droga zamknięta", oznacza to, że w tej chwili nie wolno tam jechać.

Właściwości stacji benzynowych

Na Islandii wyjątkowa jest nie tylko przyroda, ale także lokalne stacje benzynowe. Jeśli wcześniej nie uda się zrozumieć ich specyfiki, mogą one naprawdę zaskoczyć turystów przyjeżdżających po raz pierwszy.

Większość stacji działa wyłącznie w trybie automatycznym, nie przyjmuje gotówki, a na niektórych drogach pojawiają się raz na 150-200 km. Upewnij się, że przetestowałeś swoją kartę przed podróżą po wyspie, zawsze tankuj z zapasem i sprawdź na mapie, gdzie znajduje się następna stacja benzynowa.

Drogi na Islandii

Wszystkie główne drogi są dobrze utwardzone, ale większość drugorzędnych dróg na wyspie jest nieutwardzona.

Należy pamiętać o zmniejszeniu prędkości przed zjazdem z drogi utwardzonej na drogę gruntową.

Główną arterią komunikacyjną wyspy jest obwodnica Route 1. Można na niej jeździć każdym samochodem. Jest dwupasmowa i bardzo przyjazna dla turystów. Wszystkie główne atrakcje są na niej lub w pobliżu. Droga przebiega przez wszystkie większe miasta w kraju i wiele wiosek, więc nie będą Państwo mieli problemów z nawigacją, tankowaniem, jedzeniem czy noclegiem.

Główne szlaki można przemierzać o każdej porze roku, ale jeśli wybierają się Państwo zimą, należy sprawdzić prognozę pogody, ponieważ niektóre odcinki mogą być zamknięte z powodu śnieżyc.

Islandzkie drogi górskie są oznaczone literą F.

Po drogach nieutwardzonych należy poruszać się wyłącznie dużymi pojazdami z napędem na cztery koła, zachowując szczególną ostrożność.

Są to wymagające trasy, na których często znajdują się wyboje, duże kamienie, rzeki bez mostów i inne przeszkody. Jeśli nagle spadnie silny deszcz, droga może szybko zostać zmyta i samochód nie będzie mógł samodzielnie odjechać. Przed taką wyprawą należy ocenić warunki pogodowe i własne siły. W razie wątpliwości lepiej ograniczyć się do wycieczki po głównych trasach.

Off-roading jest zabroniony ze względu na wartość lokalnej przyrody.

Parking

W centrum dużych miast parking jest płatny. Można go rozpoznać po kolorowych oznaczeniach na chodniku i odpowiednim znaku drogowym. Koszt waha się od 100 do 250 CZK/godzinę (~0,70-1,70 €). Płatność za pośrednictwem terminala lub bezpośrednio w kasie. Można zapłacić kartą.

Przy większości atrakcji parking jest bezpłatny, tylko w najlepszych miejscach pobierana jest opłata.

Ciekawe miejsca do odwiedzenia w Islandii

Jeśli mają Państwo dzień lub dwa w zapasie, warto wybrać się na przejażdżkę wzdłuż Złotego Pierścienia. Trasa zaczyna się i kończy w stolicy i obejmuje Park Narodowy Thingvellir, Wodospad Gullfoss i Dolinę Gejzerów Haukadalur.

Warto też wybrać się na wycieczkę na południe i odwiedzić przepiękne wodospady wśród wzgórz Seljalandsfoss i Skogafoss, przylądek Dirkholae z dziwacznymi klifami oraz Park Narodowy Skaftafetl.

Na północy wyspy znajduje się małe miasteczko Dyupivogur, jedno z najpiękniejszych w kraju, wodospady Litlanesfoss i Hengifoss oraz Miwatn, duże jezioro z czterdziestoma miniaturowymi wyspami lawowymi.

Napisz komentarz