header image

Stacje benzynowe w Turcji

Podczas podróży po Turcji nie będzie problemów z tankowaniem. Jest tu wiele stacji benzynowych, personel jest uprzejmy i życzliwy, a jakość paliwa jest na najwyższym poziomie

Jedynym minusem jest cena. Ale w rzeczywistości wszystko nie jest takie straszne. Tak, benzyna jest droga, ale jakość jest doskonała. Dlatego wysokie ceny są nieco równoważone oszczędną konsumpcją.

Ile kosztuje benzyna i inne paliwa samochodowe w Turcji

Średni koszt paliwa w sierpniu 2023: 

 • AI 95 – 36,86 liry (~1,25 €)
 • AI 98 – 37,52 lira (~1,27 €)
 • Olej napędowy – 39,06 liry (~1,32 €)
 • gaz – 16,11 (~0,55 €)

Ceny na różnych stacjach benzynowych różnią się, czasami nawet o 10%. A czasem stacje organizują „dni promocyjne”. Jeśli więc zaznaczysz stację benzynową w swoim nawigatorze jako "tanią", możesz być niemile zaskoczony kilka dni później. Lub odwrotnie. To działa w obie strony.

Lepiej porównać ceny bezpośrednio w dniu tankowania. Koszt paliwa na danej stacji benzynowej widoczny jest bezpośrednio z drogi.

Tradycyjnie „drogie” stacje benzynowe znajdują się przy autostradach, a najtańsze w miastach i na drogach drugorzędnych.

Jak tankować

Większość stacji benzynowych ma pracowników, którzy napełnią wynajęty samochód odpowiednią ilością paliwa. 

Za ich pomocą możesz spróbować wytłumaczyć się po angielsku, wskazać ręką prawą kolumnę lub nazwać rodzaj paliwa w lokalnym języku:

 • 95 benzyna - Kurşunsuz benzin 95 oktan (wymawiane jako „kursunsuz benzyn doksan vesh oktan”);
 • 98 benzyna - Kurşunsuz benzin 98 oktan (Kursunsuz benzyn doksan sikes oktan);
 • Olej napędowy - Motorin;
 • Gaz - Otogaz (otogaz).

Wymaganą ilość paliwa można zapisać na kartce papieru lub wybrać na telefonie i pokazać pracownikowi. W języku tureckim:

 • Pełny zbiornik - Dolu depo (dolu depo);
 • 10 litrów - 10 litre (on litre);
 • 15 - 15 litre (onwesz litre);
 • 20 - 20 litre (jyirmi litre) ;
 • 30 - 30 litre (otuz litre).

Po zatankowaniu należy zapłacić pracownikowi lub w kasie. Płacąc w kasie, otrzymasz dwa paragony: jeden dla Ciebie, drugi dla pracownika.

Napiwki dla pracowników są mile widziane, ale nie wymagane. Jeśli chcesz, możesz dać kilka lirów. Jest to uważane za dobrą praktykę.

Nie na wszystkich stacjach benzynowych można wymienić walutę na lokalne pieniądze. Jeśli chcesz zapłacić gotówką, lepiej przygotuj liry z wyprzedzeniem.

Jeśli nie ma stacji tankowania, trafiłeś na samoobsługową stację benzynową.

Musisz działać w tej kolejności: 

 1. Włóż pistolet do zbiornika, zatrzaśnij blokadę na uchwycie.
 2. Idź do kasy i wyjaśnij sprawę, jak w przypadku z pracownikiem stacji benzynowej. Albo napisz na kartce/telefonie co i ile potrzebujesz. Więc jeszcze mniejsze prawdopodobieństwo błędu. 
 3. Sprawdź i wróć do samochodu.
 4. Uzupełnij paliwo.
 5. Zwróć pistolet.

Przed wycieczką w góry należy zatankować więcej paliwa. Zużycie paliwa jest wyższe na wzniesieniach, a na terenach górzystych jest mniej stacji benzynowych.

Automatyczne stacje benzynowe są również dostępne w Turcji, ale ich oferta może być myląca i kosztowna w obsłudze. Tutaj można poprosić o pomoc miejscowych lub pojechać na najbliższą stację benzynową.

Co jeszcze jest na stacji benzynowej

Czego tylko nie ma! Możliwość umycia auta i dopompowania kół. Kup lokalną kartę SIM. Bardzo urocze małe sklepy z szeroką gamą gadżetów. Wygodne iw pełni zautomatyzowane toalety, w których nie musisz niczego dotykać rękami. I często są darmowe place zabaw dla dzieci, aby mogły się rozciągnąć po godzinach podróży. Bardzo potrzebna rzecz!

Wypożyczalnia samochodów w Turcji

Napisz komentarz