header image

Cechy przepisów ruchu drogowego w Turcji

Główną zasadą ruchu drogowego w Turcji jest ostrożność i zachowanie spokoju. Miejscowi jeżdżą dość agresywnie, często ignorując przepisy i trąbiąc z różnych przyczyn. Należy tylko być przygotowanym na to, że piesi będą przechodzić przez jezdnię w niewłaściwych miejscach, a kierowcy nie będą pokazywać kierunkowskazów lub wyprzedzać z prawej strony.

Podstawowe zasady ruchu drogowego

Ograniczenia prędkości: w terenie zabudowanym – do 50 km/h, poza terenem zabudowanym – do 90, na płatnych tureckich autostradach – do 120 km/h.

Światła mijania w ciągu dnia są obowiązkowe tylko w warunkach słabej widoczności lub podczas jazdy w tunelach.

Wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy.

Dzieci o wzroście poniżej 1,5 m i wadze do 36 kg mogą podróżować wyłącznie na tylnym siedzeniu. Dla pasażerów o wzroście poniżej 135 cm jest wymagane specjalne zabezpieczenie.

Telefon komórkowy może być używany wyłącznie w trybie głośnomówiącym. 

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi do 0,5 ppm.

Znaki drogowe odpowiadają międzynarodowym standardom i są dubbingowane w języku angielskim. Oprócz tego:

 • Zamiast zwykłego znaku „STOP” można zobaczyć znak „DUR” o tym samym wzorze. Oznacza to samo; 
 • Znak "Zakaz parkowania" wygląda standardowo, ale ten sam znak z białym tłem oznacza, że parkowanie jest dozwolone, ale jest ograniczone czasowo;
 • Przy wjeździe do osady podana jest nie tylko nazwa, ale także liczba mieszkańców;
 • Nie ma zwyczaju, aby znaki ostrzegające o podjazdach i zjazdach wskazywały kąt nachylenia;
 • Znak "D" oznacza przystanek autobusowy. Parkowanie w tym miejscu jest niedozwolone. 

Należy jeździć bardzo ostrożnie w nocy, podczas opadów deszczu lub śniegu. Lokalni kierowcy mogą jeździć bez świateł postojowych, nie włączać kierunkowskazów lub zatrzymywać się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.

Cudzoziemcy mogą korzystać z prawa jazdy w Turcji przez 6 miesięcy od daty wjazdu.

Za każdym razem, gdy przekraczasz granicę, Twoje zagraniczne prawo jazdy jest resetowane i możesz z niego korzystać przez kolejne sześć miesięcy.

Jeśli planujesz pozostać w kraju dłużej niż 6 miesięcy, będziesz musiał uzyskać tureckie prawo jazdy. W tym celu należy udać się do Urzędu Opieki Społecznej (Nüfus Müdürlüğü) z odpowiednim pakietem dokumentów i złożyć wniosek.

Policja drogowa

Policjanci ubrani są w niebieskie mundury, samochody mają charakterystyczną biało-niebieską kolorystykę. Możesz zostać zatrzymany, nawet jeśli nie złamałeś żadnych zasad: 

 • sprawdzić prawo jazdy;
 • podczas operacji antyterrorystycznej;
 • zrobić test na alkohol.

Trzecim powodem jest to, że hamują głównie tylko w obszarach, w których znajduje się wiele barów i restauracji. Najlepiej jest nie odmawiać poddania się badaniu alkomatem, w przeciwnym razie możesz zostać automatycznie uznany za nietrzeźwego. 

I - lepiej nie próbować "negocjować mandatu bez pokwitowania". Nie chodzi tu nawet o szczególną uczciwość i skrupulatność tureckiej policji. A tylko, to naruszenie „zgodnie z prawem” będzie cię kosztować mniej niż „z miłości”. Nawet biorąc pod uwagę dość wysokie lokalne kary.

Wykroczenia i kary pieniężne

  

 • Odpięty pas bezpieczeństwa - 436 TRY (~16 €).
 • Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy – 951 TRY (~34 €).
 • Przekroczenie dozwolonej prędkości:
  • o 10-30% - 951 TRY (~34 €); 
  • 30-50% - 1979 TRY (~70 €);
  • ponad 50% - 4064 TRY (~144 €).
 • Przejazd na czerwonym świetle - 951 TRY (~34 €).
 • Nieprzestrzeganie oznaczeń drogowych - 4,064 TRY (~144 €).

  Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy - 8190 TRY (~290 €)

 • Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym – 4064 TRY (~144 €).
 • Prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków – 20 977 TRY (~743 €).

Jak zapłacić mandat

Orzeczenie wydane przez funkcjonariusza policji można opłacić samodzielnie w formie papierowej w urzędzie skarbowym, na poczcie lub w oddziale tureckiego banku. 

Płatności online można dokonać tylko w przypadku posiadania lokalnego numeru NIP (wydanego wraz z pozwoleniem na pobyt) na stronie internetowej urzędu skarbowego.

Przez pierwsze 15 dni obowiązuje zniżka 25%.

Tylko właściciel samochodu może sprawdzić mandaty z kamer. Jeśli tak, wypożyczalnia z pewnością poinformuje o tym najemcę, dostarczy oświadczenie z datą wykroczenia i doradzi w sprawie opcji płatności.

Zapłata mandatów za wykroczenia drogowe jest obowiązkiem najemcy.

Jeżeli kara nie zostanie zapłacona, wynajmujący może wnieść sprawę do sądu. Opuszczając lub powracając do kraju, najemca będzie zobowiązany do spłaty zadłużenia wraz z odsetkami.

Wynajem samochodów w Turcji

Napisz komentarz