header image

Cechy przepisów ruchu drogowego i mandatów w Chorwacji

Podstawowe zasady ruchu drogowego w Chorwacji są bardzo podobne do tych w Europie, ale mają pewne osobliwości. 

W kraju jest wiele wąskich odcinków dróg, są serpentyny, a mieszkańcy często łamią przepisy ruchu drogowego. Oczywiście nie należy na nich bazować, w przeciwnym razie będziesz musiał płacić kary pieniężne.

Podstawowe zasady ruchu drogowego i mandaty

Ograniczenia prędkości:

 • w miejscowościach - 50 km/godz;
 • poza nimi - 90 km/godz;
 • na autostradach – 110 km/godz.
 • na płatnych autostradach - 130 km/godz.

Kara za przekroczenie zależy od tego, gdzie i ile zostało przekroczone.

W miejscowościach:

 • przekroczenie do 10 km/godz. - 30 €;
 • 10-20 km/godz. – 60€;
 • 20-30 km/godz. - 130€;
 • 30-50 km/godz. - 390-920€;
 • powyżej 50 km/godz. - mandat w wysokości 1320-2650€ lub pozbawienie wolności do 60 dni.

Poza miejscowością:

 • 10-30 km/godz. – 60€;
 • 30-50  km/godz. - 260€;
 • ponad 50  km/godz. - 660-1990 €.

Pamiętaj, aby przestrzegać przepisów ruchu drogowego, a zwłaszcza ograniczenia prędkości. Nawet na drogach płatnych. Na chorwackich drogach jest bardzo dużo fotoradarów.

Na zebrze konieczne jest ustąpienie pierwszeństwa pieszym. Mandat wynosi 60 euro.

Wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy - mandat 130 EUR.

Przewożenie dziecka o wzroście poniżej 150 cm na przednim siedzeniu jest możliwe tylko w specjalnym foteliku, na tylnych siedzeniach foteliki i boostery są obowiązkowe dla dzieci o wzroście poniżej 135 cm. Mandat wynosi 130 euro.

Na wąskich górskich drogach pojazdy poruszające się w górę mają pierwszeństwo przed pojazdami jadącymi w dół.

Od 1 listopada do 31 marca obowiązkowejest włączanie świateł mijania lub świateł do jazdy dziennej podczas jazdy o każdej porze dnia. Przez pozostałą część roku światła mijania są wymagane tylko w warunkach słabej widoczności i podczas jazdy w tunelach. Mandat wynosi 30-60€.

W zimnych porach roku, gdy drogi są pokryte śniegiem lub lodem, wymagane są opony zimowe. Jeśli podróżujesz po obszarach górskich, od 15 listopada do 15 kwietnia musisz mieć przy sobie łańcuchy śniegowe.

Zabrania się używania telefonu komórkowego bez specjalnego zestawu głośnomówiącego. Nie można prowadzić z dwoma słuchawkami na uszach. Mandat wynosi 130€.

Przy awarii samochodu wychodzenie na drogę jest możliwe tylko w kamizelce odblaskowej - mandat wynosi 30€.

Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5‰, dla kierowców poniżej 24 roku życia – 0‰ Kara – od 90 do 2650 euro lub pozbawienie wolności do 60 dni.

W jaki sposób komunikować się z lokalną policją

Policja drogowa rzadko zatrzymuje samochody, ale jeśli zostaniesz zatrzymany, ważne jest, aby zachować uprzejmość i takt.

Należy pokazać prawo jazdy, ubezpieczenie i dowód rejestracyjny samochodu. Jeśli samochód został wynajęty, należy mieć przy sobie Umowę Najmu.

Nie warto "robić szumu" ani podnosić głosu, ponieważ to z pewnością pogorszy sytuację. Fakt, że jesteś obcokrajowcem i nie znasz języka chorwackiego, nie jest usprawiedliwieniem naruszenia. Możesz zażądać tłumacza tylko w sądzie, ale nie w drodze. Lepiej więc spróbować znaleźć wspólną płaszczyznę.

Jeśli sytuacja nie jest bardzo poważna, np. drobne przekroczenie prędkości, warto natychmiast przeprosić i przyznać się do winy. Istnieje duża szansa, że zostaniesz wypuszczony bez żadnych problemów.

W żadnym wypadku nie próbuj dawać łapówki, możesz łatwo spędzić resztę wakacji w więzieniu.

Jak zapłacić mandat

Jeśli mandat został wystawiony przez funkcjonariusza policji, można go zapłacić na miejscu lub zanieść pokwitowanie do dowolnego banku lub na pocztę w ciągu 8 dni.

Jeśli na miejscu zapłacisz policjantowi mandat w wysokości niższej niż 265 euro, otrzymasz 50% zniżki.

Mandaty z kamer docierają pocztą do wypożyczalni z opóźnieniem, czasem nawet półtora miesiąca później. Dlatego niektóre wypożyczalnie zwracają kaucję po tym czasie lub proszą o podanie danych karty kredytowej.

Czy trudno prowadzić samochód w Chorwacji?

Lokalny styl jazdy może być początkowo nieco zaskakujący dla zagranicznego turysty, ale nie ma w tym nic złego. Po prostu bądź ostrożny i uważny, zwłaszcza na początku.

Właściwości ruchu:

 • Miejscowi lubią wyprzedzać zarówno w odpowiednich, jak i nieodpowiednich miejscach. Takich odważnych najlepiej przepuszczać.
 • W Chorwacji jest wielu starszych kierowców. Traktuj ich ze zrozumieniem i nie poganiaj ich sygnałami dźwiękowymi.
 • Nie przejmuj się trąbieniem: bardzo często miejscowi witają Cię klaksonem.
 • Kiedy pada deszcz, górskie serpentyny są bardzo śliskie. Bądź ostrożny.
 • Nie spiesz się na wąskich odcinkach dróg, zwłaszcza w górach. Jeśli czujesz się komfortowo, przepuszczaj nadjeżdżające samochody.
 • Spróbuj złapać ogólny rytm ruchu i dostosuj się do niego. Nie będzie to trudne, jest szybki, ale bardzo płynny i ogólnie bezpieczny.

Powodzenia na chorwackich drogach!

Wypożyczalnia samochodów w Chorwacji

Napisz komentarz