header image

Parkowanie w Chorwacji

W Chorwacji parking jest bezpłatny i płatny. Rozpoznać go można po odpowiednich znakach i oznaczeniach drogowych.

Przyjrzyj się uważnie znakom, zanim zaparkujesz samochód. Czasami oni się znajdują w koronach drzew i nie są widoczne z drogi, ale nadal działają.

Jeśli planujesz nocleg w dużym mieście, zwłaszcza w sezonie turystycznym, warto zarezerwować zakwaterowanie z własnym parkingiem lub wcześniej zapytać właściciela, gdzie najlepiej zostawić samochód.

Darmowy parking

Można parkować za darmo w dowolnym miejscu, w którym parkowanie nie jest zabronione i gdzie nie ma znaku płatnego parkowania. Jeśli miejsce nie jest zbyt turystyczne, prawdopodobnie znajdziesz tam bezpłatny parking, ale w centrum dużych miast takie miejsca są rzadkością.

Płatny parking

Rodzaje płatnego parkingu:

  • Otwarte i kryte parkingi ze szlabanem.
  • Parkowanie wzdłuż ulic.

Na parkingu ze szlabanem pobierasz bilet przy wjeździe i płacisz za niego w parkomacie lub w kasie przy wyjeździe. Zgubienie biletu nie jest dobrym pomysłem, w przeciwnym razie będziesz musiał zapłacić karę. Czas pobytu na takich parkingach jest z reguły nieograniczony.

Płatne miejsce parkingowe na ulicy można rozpoznać po kolorowej oznakowanej linii na asfalcie i/lub znaku z literą „P” oraz oznaczeniem płatności.

Informacje o godzinach działania konkretnego parkingu, maksymalnym czasie postoju, opłatach, dostępnych metodach płatności i darmowych godzinach są umieszczone na tabliczce. 

  

Koszt zależy od miasta i lokalizacji. W dużych miastach centrum jest podzielone na strefy parkowania. Im bliżej centrum, tym drożej. W sezonie letnim godzina spędzona w centrum kosztuje od 0,50 do 2 euro.

Koszt parkowania w Zagrzebiu:

  • Strefa I to centrum miasta. Koszt to 1,60 euro/dzień. Parking nie dłuższy niż 2 godziny. 
  • II - 0,70 euro / godz. Nie więcej niż 3 godziny.
  • III – 0,30 euro/godz. Czas nie jest ograniczony.
  • IV strefa - 0,70-1,30 euro dziennie.

Opłata za parkowanie

Istnieje kilka sposobów płacenia za parkowanie wzdłuż ulic:

  • W najbliższym kiosku TISAK. Po zaparkowaniu samochodu udaj się do kiosku, poproś o bilet parkingowy i dokładnie podyktuj sprzedawcy numer rejestracyjny, wybraną strefę i liczbę godzin, które chcesz kupić. Zapłać i odbierz bilet. Lepiej zachować go na jakiś czas, nie trzeba umieszczać go pod przednią szybą.
  • Za pomocą parkometru. Znajdź najbliższy automat parkingowy, wpłać wymaganą kwotę, naciśnij zielony przycisk i odbierz bilet. Pamiętaj, aby umieścić bilet pod przednią szybą, tak aby był widoczny dla kontrolera. Parkometry nie wydają reszty. Niektóre automaty akceptują karty, ale większość akceptuje tylko monety.
  • Za pomocą wiadomości SMS. Wyślij SMS z numerem rejestracyjnym pojazdu na numer podany na znaku. Numer rejestracyjny wpisuje się bez spacji i znaków specjalnych. Potwierdzenie płatności przyjdzie w formie SMS-a zwrotnego. Jedna wiadomość - jedna godzina, aby wydłużyć czas, musisz wysłać kolejną wiadomość. Płatności są akceptowane tylko z lokalnych kart SIM. 
  • Za pomocą aplikacji. Jeśli planujesz dłuższy pobyt w Chorwacji, możesz zainstalować specjalną aplikację na swoim smartfonie i płacić za parkowanie za jej pośrednictwem. W 2023 r. popularne są aplikacje aircash.eu, bmove.com, w Zagrzebiu - ZagrebParking.

Zwróć szczególną uwagę na opłacony czas. Zaległe parkowanie jest równoznaczne z nieopłaconym parkowaniem.

Mandaty

Złamanie zasad parkowania w Chorwacji grozi mandatem od 30 do 90 euro.

Zapłata mandatu jest obowiązkiem najemcy.

Najczęściej kontrolerzy zostawiają na przedniej szybie fakturę do zapłaty w formie papierowej. Mandat można opłacić na poczcie lub w banku w ciągu 8 dni. Jeśli nie zapłacisz, kwota zostanie pobrana przez sąd.

Czasami mandaty są wysyłane za pośrednictwem poczty na adres właściciela samochodu. Są one dostarczane z półtoramiesięcznym opóźnieniem. Z tego powodu niektóre wypożyczalnie samochodów zwracają kaucję po tym czasie lub proszą o podanie danych karty kredytowej.

Jeżeli pojazd uniemożliwia swobodne poruszanie się, może zostać usunięty z miejsca postoju przez lawetę lub zostanie nałożona blokada na koło pojazdu. W takim przypadku będziesz musiał zapłacić nie tylko mandat, ale także usługi lawety.

Dlatego lepiej nie naruszać.

Wypożyczalnia samochodów w Chorwacji

Napisz komentarz