header image

Cechy przepisów ruchu drogowego i mandatów w Albanii

Albańskie przepisy ruchu drogowego są podobne do tych obowiązujących w innych krajach europejskich, ale nadal istnieją pewne osobliwości. Kraj ma wiele górskich dróg, nawierzchnia asfaltowa nie wszędzie jest w dobrym stanie, a lokalni kierowcy często ignorują przepisy ruchu drogowego.

Co cudzoziemiec powinien robić na drogach Albanii? Oczywiście należy zapoznać się z lokalną specyfiką, zachować spokój i przestrzegać oficjalnych zasad ruchu drogowego, aby uniknąć płacenia mandatów.

Zapłata mandatów za wykroczenia drogowe jest obowiązkiem najemcy.

Podstawowe zasady ruchu drogowego i mandaty

Jazda po kraju jest po prawej stronie, podobnie jak w wielu innych krajach europejskich.

Ograniczenia prędkości: 

 • na autostradach – 130 km/h. 
 • 90 km/h – na głównych trasach międzymiastowych;
 • 80 km/h – na drugorzędnych drogach międzymiastowych;
 • 40 km/h – w obszarach zaludnionych.

Jeżeli na wiejskiej drodze natrafisz na znak ograniczenia prędkości do 40-50 km/h, koniecznie zwolnij. Na takich terenach często są kamery lub dyżuruje policja.

Mandaty

nadmiar, km/hkara, lek (~€)
do 101000 - 3000 (9,50-28)
10-302000 - 4000 (19-38)

20-40 km/h na obszarach zaludnionych

Poza nimi 30-50 km/h

5000 - 15000 (47-141),
pozbawienie praw na trzy miesiące

na obszarach zaludnionych prędkość przekraczająca 40 km/h

poza nimi ponad 50 km/h

10000 - 20000 (94-188),
​​​​​​​pozbawienie praw na 3-6 miesięcy

Obowiązkowe jest używanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów w pojeździe, zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach.

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego dzieci poniżej 3 roku życia mogą jeździć wyłącznie przy pomocy specjalnych systemów zabezpieczających. Dzieciom powyżej trzeciego roku życia nie wolno siedzieć na przednich siedzeniach, chyba że ich wzrost przekracza 1,50 m. Dla własnego bezpieczeństwa zalecamy przewożenie dzieci poniżej 12 roku życia lub o wzroście poniżej 150 cm w systemie zabezpieczającym.

Karą za niezapinanie pasów bezpieczeństwa i niewłaściwe przewożenie dzieci - mandat w wysokości od 5 000 do 15 000 leków (~47-141 €), przy powtarzającym się wykroczeniu grozi im pozbawienie prawa jazdy.

W warunkach słabej widoczności wymagane są światła mijania – 500-2500 lek (~5-23 €).

Na przejściu dla pieszych należy przepuścić pieszych – 500-2000 ALL (~5-19€).

Korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy jest możliwe wyłącznie przy użyciu urządzeń głośnomówiących – 5000-15000 ALL (~47-141 €).

Przejazd przez zakazaną sygnalizację świetlną kosztuje 5000-20000 leków (~50-188 €) i/lub karę pozbawienia wolności na okres od 6 do 12 miesięcy.

Nie wolno prowadzić pojazdu pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych nielegalnych substancji

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu:

 • mniej niż 0,3‰ – 5000 do 15000 ALL (~47-141€);
 • 0,3-0,5‰ – 10 000 do 20 000 ALL (~94-188€), pozbawienie praw na 3-6 miesięcy
 • 0,5-0,8‰ – 10 000 do 20 000 ALL (~94-188 €), pozbawienie praw na 1-2 lata
 • 0,8-1,5‰ – 20 000 do 40 000 ALL (~188-376 €), pozbawienie praw na 1-2 lata

Jeżeli naruszenie zostanie popełnione w nocy (od 22:00 do 07:00), kwota płatności wzrasta o dwie trzecie.

Jak komunikować się z policją

Jeśli zostaniesz zatrzymany przez policję drogową, zachowuj się spokojnie i grzecznie.

Pokaż pracownikowi prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie i umowę wynajmu samochodu.

Większość policjantów słabo mówi po angielsku. Jeśli nie potrafisz się wytłumaczyć, skorzystaj z tłumacza w telefonie.

Jeśli coś naruszyłeś, nie powinieneś zachowywać się agresywnie, to tylko pogorszy sytuację. Lepiej przyznać się do winy i przeprosić. Za drobne naruszenie mogą po prostu odpuścić.

Jeśli funkcjonariusz policji zacznie wystawiać mandat, nadal powinieneś zachować środki ostrożności. Różnica w wysokości kary w Albanii jest dość duża, a dokładną wysokość ustala pracownik.

Nie warto dawać łapówek policjantom, grozi to dość surową karą. W niektórych przypadkach bardziej opłacalna będzie płatność za pokwitowaniem.

Jak zapłacić mandat

Pokwitowanie wydane przez funkcjonariusza policji można opłacić samodzielnie na najbliższym posterunku policji, w banku, biurze Western Union lub na poczcie.

W przypadku zapłaty mandatu w terminie 15 dni od dnia jego otrzymania lub ostatecznej decyzji, stosuje się bonifikatę w wysokości 50%.

Kary za fotoradary wpływają do internetowego systemu e-albania.al w ciągu kilku dni. Wypożyczalnia na pewno powiadomi klienta o istnieniu długu, przekaże potwierdzenie naruszenia z dokładnym terminem i zaproponuje dostępne opcje płatności.

Właściwości jazdy krajowej

Albański styl jazdy może początkowo zaskoczyć, zirytować, a nawet przestraszyć zagranicznego turystę. Rzeczywiście, miejscowi często łamią przepisy ruchu drogowego, spieszą się, wyprzedzają w nieodpowiednich miejscach i rzadko włączają kierunkowskazy. Ale wszystko nie jest tak straszne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wystarczy wziąć pod uwagę cechy narodowe, zachować ostrożność i spokój.

 • Lokalni kierowcy rzadko używają kierunkowskazów. Na skrzyżowaniach i rondach obserwuj, gdzie przesuwa się sąsiedni samochód.
 • Niektórzy nie szanują pierwszeństwa ruchu. Nawet na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną należy uważnie rozglądać się w obie strony.
 • Jeśli próbują Cię wyprzedzić w niewłaściwym miejscu, lepiej zjechać w prawo i przepuścić lekkomyślnego kierowcę.
 • Piesi często przechodzą przez jezdnię w niewłaściwych miejscach. Zmniejsz prędkość wcześniej. 
 • Albania ma wiele górskich serpentyn z ostrymi zakrętami i wąskimi odcinkami. Na takich drogach należy zachować szczególną ostrożność i nie spieszyć się.
 • W deszczową pogodę asfalt może być śliski. Bądź ostrożny.
 • W odległych obszarach należy zmniejszyć prędkość podczas wjazdu na drogi drugorzędne. Niektóre z nich mogą być w złym stanie.
 • W górach wzrasta zużycie paliwa, a stacje benzynowe są dość rzadkie. Pamiętaj o uzupełnieniu dodatkowego paliwa.
 • Miejscowi często zatrzymują się na środku drogi, aby porozmawiać z innymi kierowcami lub pieszymi. Jeśli się spieszysz, po prostu zatrąb.

Zaakceptuj lokalny styl jazdy jako unikalną cechę danego kraju, spróbuj się do niego dostosować i nie zapomnij przestrzegać przepisów ruchu drogowego.

Miłej podróży!

Wynajem samochodów w Albanii

Napisz komentarz