header image

Parkingi w Albanii

W Chorwacji parking jest bezpłatny i płatny.

Proszę zwracać uwagę na znaki i stosować się do nich, mandaty za parkowanie są wystawiane dość szybko.

Poza sezonem nie będzie problemów z wolnymi miejscami, za wyjątkiem weekendów i świąt. Latem do kraju przyjeżdża wielu turystów, liczba samochodów wzrasta, a parkowanie może być trudniejsze.

Jeśli planujesz podróżować samochodem podczas sezonu, wynajmij mieszkanie z własnym parkingiem.

Darmowy parking

W każdym mieście można znaleźć wolne miejsce na samochód. W mniejszych miastach wszystkie parkingi są bezpłatne, w większych miastach i popularnych kurortach tylko w centrum i przy głównych atrakcjach. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz zostawić samochód dalej i przejść się pieszo.

  

  

Samochód możesz zaparkować bezpłatnie:

 • Pod znakiem „P” NIE MA żadnego oznaczenia. Oznakowanie drogowe w takich miejscach będzie białe. 
 • Na płatnym parkingu miejskim w nocy. Dokładna informacja o trybie pracy jest podana na znaku drogowym.
 • Niektóre restauracje, kawiarnie, sklepy, centra handlowe posiadają wolne miejsca dla zwiedzających.
 • Na podwórzach, w obszarach niewyposażonych, w specjalnych miejscach, jeśli nie jest to sprzeczne z albańskimi przepisami ruchu drogowego.

Płatny parking

W Albanii istnieją 3 rodzaje płatnego parkowania: 

 • tereny naziemne pod szlabanem 
 • Parking podziemny
 • miejsca wzdłuż ulic. 

Tereny naziemne z szlabanami i parkingami podziemnymi są powszechne we wszystkich większych miastach. Aby z nich skorzystać, należy kupić bilet przy wejściu i zapłacić za niego przed wyjściem. W zależności od lokalizacji pieniądze mogą zostać przyjęte przez pracownika, kasjera lub w specjalnym automacie. Pamiętaj, aby zachować swój bilet aż do wyjazdu. Średni koszt to 100-300 leków/godzinę (~1-3 €), na wielu parkingach obowiązują stawki dzienne. 

Płatne miejsca parkingowe wzdłuż ulic są powszechne w Tiranie, Wlorze itp. Są one oznaczone niebieskim oznakowaniem i/lub znakiem drogowym „P” z informacją o godzinach poboru opłat, kosztach i sposobach płatności.

Zabrania się parkowania na miejscach oznaczonych kolorem żółtym. W ten sposób wyznaczane są miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, taksówkarzy i miejsca zarezerwowane.

Parking uliczny w Tiranie

W Tiranie centrum miasta podzielone jest na strefy parkowania.

Cena:

 • Strefa A – 100 leków/godz. (~1€);
 • Strefa B – 40 leków/godzinę (~0,40€);
 • Strefa C – 20 leków/godzinę (~0,20 €).

Opłata pobierana jest w dni powszednie w godzinach 7:30 – 20:00, w pozostałym czasie parkowanie jest bezpłatne.

Za miejsce parkingowe możesz zapłacić SMS-em z lokalnej karty SIM. Aby zapłacić za godzinę należy wysłać wiadomość na numer 50500 o treści w formacie „numer samochodu bez spacji, SPACJA, strefa parkowania A, B lub C”. Przykład: TR123AR A. Tablica rejestracyjna musi być napisana literami łacińskimi, bez spacji. 

Jeśli operacja się powiedzie, otrzymasz potwierdzenie SMS. Na 10 minut przed końcem płatnego czasu zostanie wysłane ostrzeżenie. Aby wydłużyć czas należy wysłać kolejną wiadomość.

*Te informacje są aktualne w chwili pisania tego tekstu. Koniecznie sprawdź informacje na znaku.

Parkingi uliczne w mieście Vlora

  

  

Centrum Vlory podzielone jest na 6 stref parkingowych. System płatności zależy od konkretnej strefy.

Przybliżony koszt:

 • 1 godzina – 50 leków (~0,5€);
 • 2 godziny – 100 leków (~1€);
 • 1 dzień – 600 leków (~6€).

Możesz zapłacić:

 • pracownikowi. On powinien być w uniformie firmy parkingowej TISPARK. Sprzedawca wypisze bilet, który należy umieścić pod przednią szybą.
 • za pomocą biletu parkingowego. Można go kupić na stoiskach TISPARK. Aby aktywować bilet należy wymazać datę i godzinę STARTU parkowania i umieścić go na desce rozdzielczej tak, aby kontroler mógł go sprawdzić z zewnątrz. Bilet nieprawidłowo wykorzystany jest nieważny.
 • w aplikacji mobilnej lub za pomocą parkometru. Metody te są odpowiednie dla tych, którzy planują dłuższy pobyt w mieście. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej TISPARK.

Mandaty

Za naruszenie zasad parkowania inspektorzy mogą wystawić mandat i zostawić go na przedniej szybie, założyć blokadę na koło, a nawet odholować samochód. Wszystko zależy od lokalizacji i wagi przestępstwa.

Zapłata mandatu jest obowiązkiem najemcy.

Kara za przekroczenie terminu pobytu lub nielegalne parkowanie wynosi od 1000 do 20000 ALL (~10-188 €). Holownik i miejsce do zatrzymania są płatne osobno.

Przy zapłacie mandatu w ciągu pierwszych 15 dni obowiązuje zniżka 50%.

Grzywna możesz zapłacić samodzielnie w dowolnym banku, oddziale Western Union lub na poczcie. Możesz też skontaktować się z wypożyczalnią, aby uzyskać pomoc.

Wynajem samochodów w Albanii

Napisz komentarz