header image

Zakazane trasy w Albanii dla wynajmu samochodów

Albania to niesamowicie piękny kraj, który sprawia, że chcesz wybrać się na prawdziwą wycieczkę samochodową. I zdecydowanie powinieneś to zrobić, ponieważ tylko samochodem możesz udać się do autentycznych odległych wiosek, podziwiać niesamowite jeziora i spacerować po górach bez tłumów turystów. Jednak w tym kraju są drogi i miejsca, po których nie można jeździć regularnie wypożyczonymi samochodami.

Zwykłe wypożyczone samochody mogą poruszać się wyłącznie po drogach asfaltowych.

Jazda nieprzygotowanymi pojazdami po zniszczonych górskich, nieutwardzonych drogach jest niebezpieczna zarówno dla pasażerów, jak i pojazdów.

  

Prowadzenie wynajętego samochodu jest zabronione Przejazd:

  • wzdłuż tras: „Berat – Permeti” drogą przez kanion Osumi i wzdłuż autostrady SH74, „Tirana – Park Narodowy Kafa Stama” przez jezioro Bovilla, „Teti – Valbona” przez góry, „Memagliai – Berat” przez Martallozi, „Kruja – Burreli” przez park Kafa Shtama;
  • na gruntowych zejściach na plaże;
  • według regionu: Park Narodowy Tomori, Park Lyura, Jezioro Koman, Góry Korab, Park Narodowy Kafa Shtama.

To najpopularniejsze lokalizacje w Albanii, gdzie nie ma asfaltu. Oprócz nich w kraju jest znacznie więcej mniejszych dróg gruntowych. Nie polegaj wyłącznie na powyższej liście tras, pamiętaj, aby zorientować się w swojej okolicy. Jeśli przed Tobą nie ma asfaltu, nie powinieneś tam jechać.

Mapy Google nie są w 100% dokładne w Albanii. Czasami potrafią poruszać się po trasach terenowych.

W dalszej części artykułu szczegółowo wyjaśnimy, dlaczego wypożyczalnie nie pozwalają na jazdę po niektórych drogach i co zrobić, jeśli naprawdę chcesz tam pojechać.

  

  

  

        

    

  ↵

  ↵

  ↵

  ↵

Spis treści:

Dlaczego nie wolno

Lokalne wypożyczalnie ograniczają regiony ruchu swoich samochodów, ponieważ:

  1. 15% „dróg” w Albanii to drogi gruntowe lub zniszczone. Jazda tutaj jest niebezpieczna.
  2. Na takich trasach ochrona ubezpieczeniowa nie będzie miała zastosowania. Cała odpowiedzialność finansowa spada na najemcę.
  3. Wiele wypożyczalni pobiera kary pieniężne za jazdę po drogach zabronionych, jeśli jest to określone w umowie najmu. Takie wycieczki powodują ogromne uszkodzenia podwozia.
  4. W razie potrzeby w takich regionach niemożliwe jest szybkie wezwanie karetki pogotowia. Nawet zwykła laweta może potrzebować dużo czasu, aby dotrzeć na miejsce, i koszt będzie dość wysoki.

Większość wynajmowanych samochodów jest wyposażona w nadajniki GPS. W przypadku jazdy po niedozwolonych drogach wypożyczalnia może zablokować samochód.

Zakazane trasy

Główne drogi Albanii są ogólnie dobrze utrzymane, mają asfalt, znaki i oznakowanie. Jednak w odległych obszarach i górzystym terenie mogą występować wąskie i kręte ścieżki gruntowe, które wymagają ostrożności, dużego doświadczenia w prowadzeniu pojazdu i specjalnie przygotowanego samochodu.

Trasa „Berat – Permeti” drogą przez Kanion Osumi i wzdłuż autostrady SH74

Jeśli planujesz wycieczkę „Berat – Permeti”, pamiętaj, że aplikacja Google Maps oferuje kilka opcji tras, z czego dwie są surowo zabronione dla wynajmowanych samochodów.

Przez Kanion Osumi nie można przejechać.

To bardzo trudna trasa, przeznaczona wyłącznie dla doświadczonych kierowców pojazdów z napędem 4x4 i dużym prześwitem. Na tej drodze nie ma asfaltu, często są dziury, wystające kamienie i duże kałuże. Ubezpieczenie nie ma tutaj zastosowania.

Przez kanion przebiega droga o następującej nawierzchni:

Nie ufaj miejscowym, którzy zapewniają, że bez problemu przejedziesz zwykłym samochodem. Dzięki temu zarabiają na życie. Najpierw wysyłają podróżnych trudną trasą, a następnie oferują wyciągnięcie samochodu z błota za „skromną” sumę 200-300 euro.

Zakaz ruchu obowiązuje także na trasie „Berat – Permeti” na autostradzie SH74.

Jest to wąska górska droga gruntowa pokryta drobnymi kamieniami. Z ostrymi zakrętami, wzlotami i upadkami. Ubezpieczenia tutaj nie działają.

Droga z Tirany do Parku Narodowego Kafa Stama przez jezioro Bovilla

Lokalne panoramy są z pewnością piękne, ale ta droga jest bardzo niebezpieczna. Część drogi przebiega przez skomplikowane serpentyny bez nawierzchni asfaltowej, pobocze w niektórych miejscach przechodzi w przepaść, czasami występują osuwiska skalne.

Jazda z Tirany do Parku Narodowego Kafa Stama przez jezioro Bovilla jest surowo zabroniona.

Jazda nieprzygotowanymi samochodami jest tu bardzo niebezpieczna, ubezpieczenie z pewnością nie jest ważne, problematyczna będzie ewakuacja lub szybkie uzyskanie niezbędnej pomocy.

Ścieżka z Teti do Valbony przez góry

W niektórych źródłach można znaleźć informację, że z Teti do Valbony można dostać się bezpośrednio przez góry parku narodowego. Jest to prawda, jednak możliwe jest pokonanie tej trasy pieszo lub specjalnie wyposażonym pojazdem terenowym.

Jazda górską drogą Teti – Valbona wypożyczonym samochodem jest zabroniona.

Tutejsza przyroda jest naprawdę dziewicza: nie ma tu absolutnie żadnego asfaltu, nawierzchnia to mieszanka kamieni różnej wielkości, czasem zdarzają się osuwiska.

Trasa „Memagliai – Berat” przez Martallosi

Planując podróż z Memaliei do Berat, pamiętaj o sprawdzeniu opcji oferowanych przez nawigację.

Na drodze przez Martallosi nie ma asfaltu i jazda tą trasą jest zabroniona.

Ta ścieżka prowadzi przez góry, nie ma tu infrastruktury drogowej, a ubezpieczenie nie działa.

Droga „Kruja – Burreli” przez park Kafa Stama

Należy również zachować szczególną ostrożność podczas jazdy z Croix do Burrelly. Mapy Google oferują dwie opcje podróży, z których jedna prowadzi przez Park Narodowy Kafa Shtama.

Na trasie Kruja – Burreli przez park Kafa Stama obowiązuje zakaz jazdy.

Nie kieruj się znakami "czas podróży - 2 godziny" i "cool road” Imponująca część trasy jest w fatalnym stanie. Takie obszary nie są objęte ubezpieczeniem, a w razie potrzeby bardzo trudno będzie uzyskać pomoc w nagłych wypadkach.

Trasę „Kruja – Burreli” trzeba poprowadzić przez Milot (na Google Maps).

Dojazd do plaż drogami gruntowymi

W Albanii jest wiele plaż, ale nie do wszystkich można dojechać standardowym wypożyczonym samochodem.

Zjazdy z głównych autostrad do niektórych lokalizacji znajdują się na drogach gruntowych. Jazda po nich jest zabroniona.

Nie trzeba polegać na szczęściu. Mając nadzieję, że w promieniu 500 metrów nic się nie wydarzy, można poważnie uszkodzić wypożyczony samochód.ne uszkodzenie wypożyczonego samochodu. A na takich drogach ubezpieczenie nie obowiązuje.

Poniżej wymieniamy główne obszary, w których turyści najczęściej tracą czujność i łamią warunki najmu.

Plaże południowej Albanii

Wzdłuż autostrady SH8 znajduje się wiele plaż, ale w obszarze od Jaskini Gołębi „Shpella e Pëllumbave” do Jaskini Ptasiej „Jaskinia Gołębi” prawie wszystkie wyjścia do nich nie są utwardzone. 

Jeśli masz ochotę na miejsce w okolicy, nie powinieneś podjeżdżać blisko niego. Wynajęty samochód najlepiej zostawić na parkingu.

Plaża Miror – Plaża Edon Bina

Drogi z pobliskiej wioski hotelowej do Miror, Edon Bina i innych sąsiednich plaż w tej lokalizacji są w większości nieutwardzone. Zabronione jest poruszanie się po nich wynajętymi samochodami.

Regiony zabronione

Albania ma wiele chronionych i chronionych obszarów przyrodniczych, na których nie ma dobrych dróg. Podróżowanie po tych regionach zwykłymi wypożyczonymi samochodami jest niebezpieczne, ubezpieczenie nie jest tu ważneami jest niebezpieczna, ubezpieczenie nie obowiązuje tutaj.

Park Narodowy Tomori

Góry Tomori są piękne i autentyczne, ale trudno dostępne. Nie można tu dojechać wynajętym samochodem.

Drogi prowadzące do parku są w złym stanie. Jeśli chcesz się tu dostać, najlepiej skorzystać z usług lokalnego kierowcy z SUV-em z napędem na cztery koła.

Park Narodowy Lura

Lura Park to 12 jezior polodowcowych położonych wśród gór. Miejsca tutaj są niesamowite, dzikie i... niedostępne dla większości samochodów.

Do jezior prowadzi zniszczona droga gruntowa. Jazda tutaj bez specjalnie przygotowanego SUV-a z napędem na cztery koła jest bardzo niebezpieczna.

Jezioro Coman

Do jeziora Koman nie wolno wjeżdżać zwykłymi samochodami. Dostęp do jeziora można uzyskać wyłącznie pojazdem z napędem 4x4 po wcześniejszym ustaleniu z wypożyczalnią.

Samochód można przewozić promem wyłącznie za zgodą wypożyczalni.

Prom nie kursuje zimą.

Góry Korab

Zakaz obejmuje także teren parku przyrody Korab.

Drogi w parku są nieutwardzone, ubezpieczenie nie działa tutaj, pełna odpowiedzialność jest po stronie najemcy.

Park Narodowy „Kafa Sztama”

W Kafa Shtama można w pełni cieszyć się duchem prawdziwej Albanii. Są piękne widoki, pyszne naturalne jedzenie i świeże górskie powietrze.

Ale... można tu przyjechać wynajętym samochodem tylko za zgodą wypożyczalni. Do parku prowadzi stroma serpentynowa droga, przy złej pogodzie asfalt natychmiast staje się bardzo śliski. Nie każdy samochód może bezpiecznie pokonać taką ścieżkę.

Podróżować zagranicę

Większość wypożyczonych samochodów można wykorzystać do podróżowania poza Albanię. Aby zarezerwować odpowiedni samochód, należy użyć filtra "podróż za granicę" i nie zapomnieć o dodaniu odpowiedniej opcji do zamówienia.

Po otrzymaniu samochodu kierownik wypożyczalni dokona odpowiedniej adnotacji w umowie.

Przy przekraczaniu granic obowiązkowe jest wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia "Zielona Karta" we własnym zakresie.

Aby podróżować promem wymagane jest zezwolenie na wynajem i specjalne ubezpieczenie. 

Należy pamiętać, że trasa Saranda - Korfu wymaga przekroczenia greckiej granicy i skorzystania z promu, więc upewnij się, że możesz przewieźć samochód w ten sposób.

Jak zobaczyć zakazane miejsca wynajmując SUV-a

Niektóre wypożyczalnie mają samochody przystosowane do jazdy po drogach nieutwardzonych.

Aby wybrać odpowiedni pojazd i uzyskać odpowiednie zezwolenie, należy skontaktować się z działem obsługi klienta Localrent.

Można to zrobić za pomocą komunikatorów internetowych na stronie internetowej lub mailowo pod adresem hello@localrent.pl. W niektórych przypadkach usługa świadczona jest za opłatą.

Przed wycieczką w góry należy zatankować więcej paliwa. Na krętych drogach wzrasta zużycie paliwa, a stacji benzynowych jest niewiele w odległych obszarach. 

Albania ma wiele niesamowitych miejsc do zwiedzania samochodem. Aby podróż była ciekawa i bezpieczna, należy wziąć pod uwagę lokalne warunki drogowe i wypożyczyć odpowiedni samochód. Miłej podróży!

Napisz komentarz