header image

Stacje benzynowe w Czarnogórze

Zatankowanie na czarnogórskich stacjach benzynowych jest dość proste: podjeżdżasz, tankujesz i płacisz. Duże stacje mają nawet pracowników, którzy są zawsze gotowi do pomocy. Jednak przy odpowiednim poziomie turystycznego rozluźnienia i lekkiej nieuwadze możliwe jest kilkukrotne przepłacenie za paliwo.

W tym artykule będzie mowa na temat: ile kosztuje paliwo w Czarnogórze, jak tankować bez "przepłacania" i gdzie szukać najlepszej jakości benzyny i oleju napędowego.

Koszt paliwa

Oferta obejmuje benzynę bezołowiową (Eurosuper 95 i 98), olej napędowy (Eurodizel) i gaz (Autogaz).

Cena na wrzesień 2023:

  • Eurosuper 95 – 1,66 €
  • Eurosuper 98 – 1,70 €
  • Eurodizel – 1,58 €

Koszt jest taki sam w całym kraju.

W Czarnogórze można przewozić benzynę i olej napędowy w kanistrach.

Jadąc do Albanii, zatankuj do pełna w Czarnogórze: paliwo jest lepsze, a ceny niższe.

Duże stacje sieciowe często posiadają małą kawiarnię lub minisklep, myjnię i pompowanie opon.

Procedura tankowania

Tankowanie samochodu jest bardzo proste: 

  • podjechać do pompy; 
  • otworzyć korek zbiornika paliwa; 
  • napełnij paliwo samodzielnie lub powiedz pracownikowi, jakie paliwo chcesz zatankować i w jakiej ilości;
  • Zapłać za paliwo przy kasie lub u pracownika stacji benzynowej.

Turyści na czarnogórskich stacjach benzynowych powinni zachować szczególną ostrożność. Niedopełnienie lub zapłacenie wyższej stawki może się zdarzyć nawet na słynnej stacji benzynowej.

Uważnie monitoruj ilość tankowanego paliwa, sprawdzaj kwoty na wyświetlaczu i na paragonie, licz resztę i zawsze bierz paragon.

Zapłać po zapełnieniu samochodu wymaganą ilością (zobaczysz to na liczniku). Gotówkę można przekazać pracownikowi, jednak z kartą należy udać się do kasjera. Karty akceptowane są bez problemów.

W części nadmorskiej stacje benzynowe często zlokalizowane są średnio co 20-70 km. Jednak przed podróżą w góry warto zatankować wypożyczony samochód z zapasem: zużycie paliwa jest tam wyższe, a stacje benzynowe są rzadziej spotykane.

Większość stacji działa 24 godziny na dobę.

Jakość paliwa

Lokalni kierowcy radzą zatrzymywać się na stacjach Petrol i Lukoil i unikać stacji Eko, ponieważ benzyna na tych stacjach może zawierać zanieczyszczenia, na które szczególnie źle reagują niemieckie samochody.

Na forach i portalach społecznościowych można znaleźć wiele negatywnych opinii na temat EkoPetro w Budvie. Podczas ich używania zaleca się napełnienie go samodzielnie lub poczekanie, aż wąż „wystrzeli”, aby uniknąć „niedopełnienia”.

Lepiej jest tankować olej napędowy na stacji Petrol (nie mylić z Vuk Petrol). Można ich spotkać w drodze z Budvy do Kotoru, w Reževići, przy wyjeździe z Cetinje w kierunku Podgoricy, przy wjeździe do Podgoricy w kierunku Cetinje.

Wypożyczalnia samochodów w Czarnogórze

Napisz komentarz