Podstawowe przepisy ruchu drogowego w Grecji

Oficjalne przepisy drogowe w Grecji nie różnią się zbytnio od tych, które są w pozostałych krajach Europy i ich przestrzeganie nie będzie trudne.

Grecki styl jazdy może jednak na początku budzić pewne obawy - miejscowi jeżdżą w szybkim tempie, często łamią ograniczenia prędkości i wyprzedzają w nieodpowiednich miejscach. A jeżeli zamierzają Państwo prowadzić samochód w tym kraju po raz pierwszy, prosimy upewnić się, że znają Państwo wcześniej specyfikę jazdy po kraju. Dzięki tym wszystkim przygotowaniom, podróż będzie tylko przyjemnym doświadczeniem.

Cechy przepisów ruchu drogowego w Grecji i mandaty za ich naruszenie

Znaki drogowe są tutaj takie same jak w całej Europie. Większość napisów na znakach jest powielona w języku angielskim, ale nie wszystkie. Jeśli podróżują Państwo wynajętym samochodem, najlepiej zaplanować trasę z wyprzedzeniem za pomocą telefonu.

Ograniczenia prędkości: miasto/wieś - do 50 km/h, poza miejscowością - do 90 km/h, na drodze ekspresowej - do 110 km/h, na autostradzie - do 130 km/h.

Mandaty za przekroczenie: 

 • do 20 km/h - 40 €;
 • do 30 - 100€;
 • powyżej 30 km/h - 350 € i 2 miesiące zawieszenia prawa jazdy.

Zarówno kierowca, jak i wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Mandat - 80 €. 

Dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu bez specjalnego fotelika, mandat - 80 €.

Zaleca się używanie świateł mijania w warunkach słabej widoczności: mgła, ulewny deszcz, opady śniegu.

Zabronione jest używanie telefonu komórkowego trzymając go w rękach - 150 € i i 30-dniowe zawieszenie prawa jazdy.

Kierowca, który nie przepuszcza pieszego na pasach, ryzykuje wydać 100 € na mandat.

Naruszenie zasad wyprzedzania (wyprzedzanie po znaku zakazu, na moście), jazda na czerwonym świetle, ignorowanie znaku „STOP” - do 700 €.

Maksymalny poziom alkoholu we krwi to 0,2 ppm. Jazda pod wpływem alkoholu jest karana przez:

 • 0,2-0,8 ‰ - mandat w wysokości 200 €;
 • 0,8-1,1 ‰ - 700 € i zawieszenie prawa jazdy na 3 miesiące;
 • powyżej 1,1 ‰ - 1200 €, zawieszenie prawa jazdy na 6 miesięcy, też jest możliwość pozbawienia wolności do 2 miesięcy.

Wykrywacze radarów są surowo zabronione - 2000 € i zawieszenie prawa jazdy. Ponadto nie ma pobłażliwości dla obcokrajowców w wynajętych samochodach. Były liczne przypadki zatrzymania prawa jazdy turystom za to naruszenie.

Jak zapłacić mandat

Policjanci wydają tylko pokwitowania; nie wolno im przyjmować pieniędzy. Mandat można zapłacić w każdym banku lub wypożyczalni.

Co się stanie, jeśli nie zapłacą Państwo mandatu za wynajęty samochód i wrócą do domu?

Pracownicy wypożyczalni najpierw poproszą klienta o spłatę długu i zaoferują swoją pomoc (niektóre wypożyczalnie pobierają za tę usługę prowizję).

Jeśli mandat nie zostanie zapłacony, wypożyczalnia nie jest zobowiązana do jego zapłaty z własnych środków. Wystarczy, że wyślemy policji skan umowy, na podstawie której samochód był wynajmowany w dniu nałożenia kary. Po otrzymaniu dokumentów grecka policja przekaże dane do kraju zamieszkania najemcy i zażąda zapłaty. Jeśli dług nie zostanie spłacony, przy następnej wizycie dłużnik może po prostu nie zostać przepuszczony przez odprawę celną.

Policja drogowa

W kraju jest niewielu funkcjonariuszy policji drogowej. Na trasie wzdłuż wybrzeża lub na greckim odludziu można „przewijać” ponad sto kilometrów po ladzie, aż natkną się Państwo na pracownika policji drogowej. W Atenach jest więcej policjantów, którzy poważnie traktują swoje obowiązki.

Policjanci są przyjaźnie nastawieni do cudzoziemców. Wyjaśnienie: „Nie widziałem, nie rozumiałem, nie trafiłem z zachwytu nad piękną Grecją" - nadal działa całkiem nieźle. Zwłaszcza jeśli próbują Państwo jednocześnie mówić trochę po grecku. Przynajmniej przywitać się. Ale oczywiście dotyczy to tylko drobnych naruszeń.

Jeżeli zostali Państwo złapani na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu, już żadne wymówki na pewno Państwo nie uratują. Pijani kierowcy są w Grecji traktowani bardzo poważnie.

Właściwości jazdy krajowej

  
 • Pierwszą i najważniejszą wskazówką jest zachowanie spokoju. Miejscowi jeżdżą tak, jak jeżdżą, są już do tego przyzwyczajeni. Lepiej traktować to pozytywnie, jako kolor narodowy.
 • Lokalni kierowcy często ignorują znaki pierwszeństwa, dlatego najlepiej zwolnić przed skrzyżowaniem.
 • Prosimy uważać też na pieszych. Oni mogą przejść przez ulicę w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.
 • Na drogach Grecji jest wielu motocyklistów, którzy często łamią przepisy ruchu drogowego. Podczas jazdy, zwłaszcza w dużym ruchu, należy częściej się rozglądać.
 • Jeżeli ktoś chce Państwa wyprzedzić na wiejskiej drodze, należy zjechać na pobocze i pozwolić mu przejechać.

Wynajem samochodów w Grecji

Płatne drogi

W Grecji są drogi płatne i obejmują cały kraj. Korzystanie z nich lub nie, to sprawa osobista dla każdego, w zależności od Państwa pośpiechu. Zawsze jest alternatywa.

Nawierzchnia greckich dróg płatnych jest bardzo wysokiej jakości.

Główną zasadą ich stosowania jest to, aby nie przegapić swojego zakrętu. Odległości między zakrętami są duże, do 50 km, a łamanie przepisów i skręcanie w prawo na autostradzie nie zadziała – między pasami sadzone są drzewa.

Wzdłuż autostrad znajdują się stacje benzynowe z kawiarniami, toaletami, a nawet prysznicami (2-3 euro). Cena benzyny jest znacznie wyższa niż na stacjach benzynowych w mieście i przy normalnych, nie autostradowych trasach, o około 40 eurocentów.

Opłaty drogowe naliczane są "za kilometr". Ceny są różne nie dlatego, że pokrycie jest lepsze lub gorsze. Po prostu różne firmy obsługują różne obszary, a sposób ustalania cen jest czasami niejasny. Ale w każdym razie nie będzie to zaskoczeniem - cena jest na pewno podana przy wejściu. Jeśli w przybliżeniu, za samochód osobowy w każdym punkcie trzeba będzie zapłacić od 1,5 do 3 euro. Stacje poboru opłat są ustawione co 30-50 km oraz przy zjazdach z autostrad.

Osobno płatny jest tunel Aktio-Preveza (3 euro) i most Rion-Andirion (13,50 euro).

Napisz komentarz