header image

Parkowanie w Grecji

Parkowanie jest problemem w każdym większym mieście w Grecji. Jak wszędzie w Europie, dość łatwo jest zaparkować samochód za darmo na obrzeżach większych miast i w małych miejscowościach. Ale im bliżej centrum, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą Państwo musieli zapłacić za parking. Przepisy dotyczące parkowania w centrum Aten są nieco inne  niż w innych greckich miastach.

Bezpłatny i płatny parking

Miejsca parkingowe są oznaczone znakiem „P” i podzielone na strefy, wydzielone kolorowymi oznaczeniami na chodniku:

 • niebieski – płatny parking;
 • żółty – parkowanie dozwolone tylko dla pojazdów specjalnych;
 • biała linia - bezpłatny parking.

Ceny za parkowanie w różnych miastach Grecji mogą się znacznie różnić - proszę się nie dziwić. W Salonikach płaci się 3,50 euro za godzinę, a na Krecie można bez problemu parkować za darmo. Na Rodos i Lindos pobierane są opłaty za parkowanie (1,5-3 euro/godzinę), natomiast na pozostałej części wyspy można parkować za darmo.

Na wielu płatnych parkingach w nocy i w weekendy można parkować za darmo. Czas wolny będzie podany na tablicy pod znakiem.

Bezpłatny parking w Atenach

„Białe” parkingi w Atenach, w przeciwieństwie do reszty w kraju, są płatne. Samochód można zaparkować za darmo:

 • poniedziałek-piątek - od 21.00 do 8.00;
 • sobota - od 16.00 do 8.00;
 • Niedziela - przez całą dobę.

Przy stacji metra Katehaki (Κατεχάκη) znajduje się jeden bezpłatny parking. Wcześniej bezpłatny parking był na stacjach „Efniki Amin” (Εθνική Άμυνα) i „Dukissis Plakentias” (Δουκίσσης Πλακεντίας), ale teraz są płatne. Na przedmieściach można parkować się za darmo na ulicy, w pobliżu budynków mieszkalnych.

Płatny parking w Atenach

Dzielą się na naziemne, podziemne i „na zakładkę”.

Naziemne

Parkingi te znajdują się w wyznaczonym miejscu lub wzdłuż drogi. Wszystkie one są ograniczone czasowo.

Maksymalny czas parkowania to 3 godziny. Kolorowe oznaczenia na asfalcie oznaczają:

 • strefa niebieska jest przeznaczona dla mieszkańców lokalnych;
 • żółta - wyłącznie do pojazdów służbowych;
 • biała - dla osób odwiedzających miasto.

Za parking można zapłacić tylko specjalną kartą parkingową. Są sprzedawane w kioskach, sklepach i barach.

  

Za parkowanie można zapłacić w najbliższym parkometrze. Należy włożyć kartę do terminala, wskazać czas parkowania i nacisnąć OK. W terminalu otrzymają Państwo paragon. Należy umieść go na desce rozdzielczej tak, aby policjant mógł go wyraźnie zobaczyć. W stolicy Grecji nie ma jednolitego kosztu za godzinę, wszystko zależy od lokalizacji. Średni koszt:

 • 1 godzina – 0,5-1 €;
 • 2 godziny – 2-3 €;
 • 3 godziny – 4-6 €.

Parking podziemny

W stolicy Grecji jest ich mnóstwo: kilka pięter gęsto zastawionych samochodami. Znajdują się one w pobliżu najczęściej odwiedzanych atrakcji, dużych centrów handlowych i marketów. To znaczy tam, gdzie są naprawdę potrzebne. W każdym porcie da się znaleźć duży niedrogi parking. Często nie ma szlabanu, ale jest ktoś z obsługi parkingu. On wie, na którym piętrze są wolne miejsca. Każde piętro jest oznaczone numerem (żeby się nie pomylić). Należy tylko wjechać i zaparkować samochód.

Opłata parkingowa. Parking podziemny jest płatny na zasadzie pay-as-you-go, czyli za czas, w którym Państwo z niego korzystali. Aby zapłacić, należy skorzystać z terminala na parkingu. Terminal chętnie przyjmuje banknoty i wydaje resztę. Jeśli coś jest niejasne, prosimy skontaktować się z pracownikiem parkingu. Koszt parkingu podziemnego w dużej mierze zależy od lokalizacji. Średnia cena wynosi 25 €/dzień.

Parkingi „na zakładkę”

Znajdują się na przedmieściach, zwykle w pobliżu metra. Dokładnie znajdują się w pobliżu stacji: Stacja SYNGROU-FIX, Stacja NOMISMATOKOPIO, Stacja HALANDRI. Parkingi są strzeżone, więc nie muszą się Państwo martwić o swój samochód przez cały dzień. Parking na godzinę jest niedrogi. Ten parking będzie kosztować 10-15 € / dzień.

Kara za naruszenie zasad parkowania

Za nieprawidłowe parkowanie grecka policja może ograniczyć się do banalnego mandatu w wysokości 40-80 euro. Ale mają prawo po prostu zdjąć tablicę rejestracyjną za przekroczenie czasu pobytu lub parkowanie w miejscu, w którym Państwa samochód zakłócałby ruch lub sprawiałby jakiekolwiek problemy. Mandat za parkowanie można opłacić w dowolnym oddziale banku lub na poczcie (od 7.00 do 14.00). W Atenach - w biurze przy ulicy. Diliani, (metro „Karaiskaki”).

Mogą Państwo uzyskać 50% zniżki na mandat wystawiony w Grecji, jeśli on zostanie opłacony w ciągu 10 dni.

Jeśli mandat nie zostanie zapłacony, wtedy on będzie wystawiony wypożyczalni, łączna kwota zostanie potrącona z Państwa karty lub odjęta z depozytu kaucji. Dodatkowo firma pobierze opłatę serwisową . Jeśli do tego czasu uda się Państwu opuścić Grecję, jest opcja trafić na czarną listę jako nierzetelny turysta, który nie tylko łamie zasady, ale także stara się unikać odpowiedzialności. Warto zapłacić mandat, aby następnym razem bez problemu otrzymać wizę.

Jeżeli tablice rejestracyjne zostały zdjęte

Zdarza się to również w przypadku wypożyczonych samochodów. Pod wycieraczką znajdą Państwo pokwitowanie z numerem telefonu. Prosimy zadzwonić pod ten numer (pracownik, który odbierze mówi po angielsku). Jeżeli nie są Państwo winni żadnego innego wykroczenia poza parkowaniem, sprawa ograniczy się do zapłacenia 50% kary. Z pokwitowaniem muszą Państwo pójść na policję, gdzie będzie możliwość otrzymać z powrotem swoją tablicę rejestracyjną. Niestety nie przykręcą je z powrotem, trzeba będzie zrobić to samemu.

Napisz komentarz