Komunikacja mobilna i Internet w Grecji

Komunikacja komórkowa w Grecji jest bardzo dobra. Z żadnym operatorem nie będą Państwo mieli tutaj większych problemów. Zasięg będzie wszędzie, może z wyjątkiem niektórych bardzo odległych, małych wysp.

Połączenia w roamingu nie zawsze są uzasadnione finansowo. Aby móc wykonywać połączenia krajowe i korzystać z Internetu, wygodniej i korzystniej jest kupić kartę SIM jednego z lokalnych operatorów.

Wiodący operatorzy sieci komórkowych

 • Cosmote;
 • Vodafone;
 • Wind.

Każdy z tych operatorów ma swoje wady i zalety. Opowiemy o nich krótko: Cosmote - z jego kartą SIM będą Państwo mieli wszędzie sygnał. Ma największy zasięg, ale nie można tego powiedzieć o szybkości transferu danych. Z Cosmote dostają Państwo wszystko, ale nie wszystko naraz. Taryfy tutaj również nie należą do najtańszych w Grecji. Vodafone - jest podstawową i wystarczającą taryfą, aby zawsze być w kontakcie. Z tym operatorem należy jasno określić, co jest dla Państwa ważniejsze: połączenia, wiadomości czy szybki Internet. I na tej podstawie wybrać taryfę. Wind to przystępna cenowo taryfa. Opcja „dla studenta na wakacjach”. Ale zasięg nie jest najlepszy, w odległych obszarach kraju nie będzie sygnału. Jeśli planują Państwo wakacje w dużych miastach, śmiało można kupować kartę SIM Wind i oszczędzać. Koszt internetu mobilnego w Grecji nie jest niestety najniższy w Europie. Jedna z taryf „budżetowych” w Cosmote kosztuje 3 euro i daje tylko 120 Mb. Nieco tańszą opcją jest połączenie w jednej z filii „Rekinów Biznesu”. Tak więc Frog jest „córką” Cosmote, Tazamobile pochodzi z Vodafone, a Q jest z Wind. Jakość komunikacji będzie gorsza niż u dużych operatorów.

Którą taryfę wybrać

  

Dla turystów wszyscy operatorzy mają pakiety o wartości 5, 10, 15 euro i więcej. Najlepiej wybierać oferty sezonowe, które zazwyczaj są dobre dla podróżujących. W Wind aktywacja karty SIM kosztuje 10 euro, które są przelewane na konto.

 • W przypadku połączeń zagranicznych nadaje się pakiet „Q bez granic”. Za 8 euro otrzymują Państwo 200 minut rozmów w Grecji i za granicą.
 • W przypadku połączeń na terenie kraju odpowiedni jest pakiet „4€ TO ALL”. 120 minut do wszystkich sieci za jedyne 4 euro.
 • W przypadku Internetu można podłączyć taryfę „4€ SURF”. Za 4 euro otrzymują Państwo 450 MB. Można go aktywować 4 razy w miesiącu.

Cosmote ma plan „Sim Only Pack”. Kupują Państwo kartę SIM za 15 euro, mając już na koncie 10 euro. Za te 10 euro można aktywować żądany pakiet.

 • Dobry pakiet „What’s Up”: rozmowy w kraju 0,372 euro/minutę, SMS – 0,09 euro w kraju i 0,2 euro za granicą. Wewnętrznie ta taryfa oferuje wiele różnych bonusów i prezentów. Ale w przypadku połączeń z telefonami stacjonarnymi lepiej z nich nie korzystać - jest to bardzo drogie.
 • Za 20 euro można kupić pakiet z 2 GB internetu, za 25 euro - 5 GB, ale przy większej ilości internetu cena jest zbyt wielka.

Vodafone ma jedną z najpopularniejszych taryf - International.

 • Połączenie na numer grecki kosztuje 0,22 €/minutę.
 • Do krajów UE – 0,87 €/min.
 • SMS - 0,04 €.
 • Mobilny Internet z Vodafone kosztuje około 20 euro za 2 GB ruchu.

Gdzie kupić i jak aktywować kartę SIM

Można to zrobić w salonach, kioskach oraz na lotniskach. Mogą Państwo skorzystać z jednego z punktów sprzedaży sieci Hermanos, mają oni bardzo profesjonalnych sprzedawców. Przy zakupie karty SIM należy pamiętać, aby powiedzieć, że potrzebują Państwo kartę "pre-paid", czyli przedpłaconą. W przeciwnym razie, oprócz paszportu, sprzedawca poprosi o dowód tożsamości, który posiadają tylko lokalni mieszkańcy. Aby zarejestrować kartę SIM, nawet turystyczną, w Grecji trzeba być pełnoletnim. Jeśli więc potrzebują Państwo karty dla dziecka, trzeba będzie ją wyrobić na własne nazwisko.

Pakietów z modemem 3G nie warto brać, to strata pieniędzy. Jeżeli 3G nie jest dostępne w telefonie, nie będzie go również w modemie.

Aktywować kartę można w dowolnym salonie komunikacyjnym. W zależności od operatora, do doładowania konta można użyć vouchera, cena którego waha się od 7 do 36 euro. Voucher można nabyć w salonach, kioskach i supermarketach przy kasach operatora i doładować w dowolnym miejscu i czasie, postępując zgodnie z instrukcją.

WiFi w Grecji

Pomimo tego, że Wi-Fi w Grecji bardzo szybko rozszerza swój zasięg, ale co do jakości, często pozostawia wiele do życzenia. W hotelach często dochodzi do przeciążenia i utraty sygnału. Najczęściej można skorzystać z Wi-Fi w lobby. Jeśli chodzi o pokój - trzeba zadzwonić do hotelu i sprawdzić. Ale są punkty dostępu nie tylko w dużych miastach, ale nawet w małych miejscowościach wypoczynkowych. We wszystkich kawiarniach Flocafe można korzystać z bezpłatnego Wi-Fi, informuje o tym tabliczka na drzwiach. Płatny dostęp do Wi-Fi można uzyskać w dowolnym sklepie Forthnet, kawiarni Starbucks, promach, McDonald's, Minoan Lines oraz w niektórych innych kawiarniach i restauracjach ale należy ustalić z personelem, czy jest taka możliwość.

Wypożyczalnia samochodów w Grecji

Napisz komentarz