Stacje benzynowe w Grecji

Stacji benzynowych w Grecji jest mnóstwo, są bardzo dogodnie zlokalizowane, a na drogach znajdują się znaki informujące ile kilometrów do najbliższej stacji benzynowej (żeby zacząć się martwić lub nie). Benzyna w kanistrach nie jest dozwolona w Grecji.

Czym tankują w Grecji?

Jakość paliwa w Grecji jest doskonała. Do wyboru są benzyny bezołowiowe 95, 98, a nawet 100, dwa rodzaje oleju napędowego oraz gaz (LPG lub Auto Gaz).

W Grecji jest mnóstwo markowych stacji benzynowych. Często spotykane BP, Shell, REVOIL, EKO, JETOIL, AEGEAN.

Często pracownicy stacji benzynowych dyskretnie namawiają klientów do tankowania droższego paliwa. Aby nie przepłacać, wystarczy uważać i nie zgadzać się na namowę.

Stacje benzynowe ze znakiem AP to „Niezależne stacje benzynowe”. Innymi słowy, właściciel stacji paliw może zawierać i renegocjować umowy z tym dostawcą, który w danym momencie jest dla niego bardziej opłacalny. Jakość paliwa na tych stacjach może się różnić.

Benzyna

  

Nazwy benzyn, które można spotkać na stacjach benzynowych w Grecji:

  • Bezołowiowa 95 lub 98 to zwykła benzyna 95 i 98;
  • Bezołowiowa 100 (Super) - benzyna do bardzo drogich samochodów sportowych. Wynajęty samochód zużyje zwykłą bezołowiową 95 z „wielką przyjemnością”;
  • Super LRP to benzyna ołowiowa stosowana głównie w starszych samochodach. Występuje rzadko. Osoby posiadające samochód takiego rodzaju, mają tendencję do jeżdżenia na stację benzynową i tankowania pełnego baku. Jego cena jest wyższa od benzyny bezołowiowej 95. Przeciwwskazane jest tankowanie nią wypożyczonego samochodu;
  • V-Power to 95 lub 98 z dodatkami, kosztuje więcej niż zwykła benzyna. Można ją zobaczyć na sieciowych stacjach benzynowych (BP, Shell).

Olej napędowy

  

Olej napędowy, zarówno zwykły, jak i "czystszy", jest dostępny na wszystkich stacjach benzynowych. Nie ma prawie żadnej różnicy w cenie między benzyną, a olejem napędowym, ale jeśli zamierzają Państwo przejechać dużo kilometrów, olej napędowy wychodzi taniej.

Jak rozpoznać właściwy pistolet do silników diesla:

  • Diesel - tak nazywa się zwykły olej napędowy w Grecji (dla ciągnika);
  • Diesel Premium, Diesel Super, Diesel Ultimate - olej napędowy do samochodów osobowych.

Ceny paliwa

Koszt za sierpień 2023 r.:

  • 95 – 1,96 EURO
  • 100 – 2,14 EURO
  • olej napędowy – 1,74 euro
  • gaz – 0,85 EUR

Ceny na stacjach benzynowych zlokalizowanych przy autostradzie mogą być wyższe o 10, a nawet 20%. Najtańsze paliwo jest na stacjach benzynowych przy dużych centrach handlowych. W Atenach i Salonikach zarówno benzyna, jak i olej napędowy są tańsze niż średnia krajowa.

Ceny na greckich stacjach benzynowych mogą być na początek zaskakujące. Nie od razu wszyscy rozumieją, w jakiej walucie się znajdują. W rzeczywistości wszystko jest proste: są w euro, do 3 znaków po przecinku. Przez niektórych Greków, sam przecinek jest uważany za zbędny.

Jak tankować w Grecji

Na greckich stacjach benzynowych pracują specjalnie przeszkoleni ludzie. Oni już czekają na samochody przy dystrybutorach albo natychmiast podchodzą.

Proszę powiedzieć pracownikowi stacji benzynowej co i ile chcą Państwo zatankować. Najpierw on tankuje paliwo, potem Państwo płacą. Jeżeli mają Państwo gotówkę, należy dać ją pracownikowi, natomiast w przypadku karty, trzeba opłacić przy kasie na stacji benzynowej.

Na małych, wiejskich stacjach benzynowych mogą być trudności z płaceniem kartą, więc na wszelki wypadek warto mieć gotówkę.

W nocy wiele stacji benzynowych działa w trybie samoobsługowym. Za paliwo można zapłacić gotówką lub kartą.

Wynajem samochodów w Grecji

Napisz komentarz