header image

Zakazane trasy w Gruzji dla wynajmu samochodów

Gruzja to kraj, który przyciąga niesamowitym pięknem, malowniczymi szlakami i autentycznymi wioskami położonymi w sercu górzystych regionów. Wygląda na to, że został stworzony dla miłośników bogatych i ekscytujących podróży samochodowych. Są jednak drogi i regiony, gdzie nie warto jeździć wypożyczonymi samochodami.

Samochody, które zostały wynajęte na stronie Localrent, mogą poruszać się wyłącznie po drogach asfaltowych.

Jazda po nieutwardzonych górskich drogach gruntowych jest bardzo niebezpieczna zarówno dla nieprzygotowanych pojazdów, jak i ich pasażerów.

  

  

Obowiązuje całkowity zakaz korzystania z wynajętego samochodu ​Podróżowanie:

  • wzdłuż tras: „Achalciche – Batumi” przez przełęcz Goderdzi, „Mestia – Uszguli – Lentekhi”, „Sairme – Abastumani”; 
  • przez region: Truso, Juta, Vashlovani, Tuszetia i Omalo, Shatili, Abchazja i Osetia Południowa.

Poniżej opiszemy szczegółowo, dlaczego wypożyczalnie nie pozwalają swoim samochodom wjeżdżać w te regiony i co zrobić, jeśli naprawdę chcesz je odwiedzić.

Dlaczego jest to zakazane

Wypożyczalnie ograniczają ruch swoich samochodów, ponieważ:

  1. Niektóre drogi w tym kraju nie mają asfaltu, a wybojów i dziur jest mnóstwo. Pokonywanie górskich przełęczy na nieutwardzonych i terenowych drogach jest bardzo niebezpieczne dla zwykłego wynajętego samochodu.
  2. Na tych trasach nie ma ubezpieczenia, więc najemca ponosi pełną odpowiedzialność za ewentualne szkody lub wypadki.
  3. Wiele wypożyczalni samochodów nakłada kary za przejazd przez obszary zabronione, jeśli jest to określone w umowie najmu. Jazda po takich drogach powoduje poważne uszkodzenia podwozia.
  4. Często te regiony są niedostępne dla służb ratunkowych i lawet. W razie wypadku nie będziesz w stanie szybko uzyskać potrzebnej pomocy.

Dla Twojego bezpieczeństwa wypożyczane samochody są wyposażone w urządzenia śledzące GPS. Wypożyczalnia może zablokować samochód, jeśli wjedzie na obszar, na którym jazda jest zabroniona.

Odbierając samochód, lepiej omówić trasę z menadżerem wynajmu. Poinformuje Cię o stanie tras w regionie Twojej wycieczki i udzieli przydatnych wskazówek.

Jeśli nadal chcesz podróżować do miejsc niedostępnych dla zwykłego wypożyczonego samochodu, poszukaj alternatywnych możliwości transportu. W Gruzji są firmy, które organizują wycieczki SUV-ami terenowymi.

Co zrobić w nieoczekiwanych sytuacjach

Jeśli po drodze pojawią się jakiekolwiek trudności, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to uspokoić się i ocenić sytuację. Jeśli nie dasz sobie rady sam, możesz zwrócić się o pomoc do mieszkańców, zadzwonić do wypożyczalni samochodów lub pogotowia ratunkowego.

Numer 112 to jedyny numer alarmowy w Gruzji.

Pod tym numerem można wezwać pogotowie, straż pożarną, a nawet ewakuację helikopterem.

Dane kontaktowe wypożyczalni są podane na voucherze wynajmu.

Zakazane trasy w Gruzji

Wszystkie te drogi nie mają asfaltu ani normalnej infrastruktury drogowej, niektóre odcinki mają trudne podjazdy i zjazdy, tu nie obowiązuje ubezpieczenie.

Droga „Achalciche – Batumi” przez przełęcz Goderdzi

Wycieczka z Tbilisi do Batumi jest jedną z najpopularniejszych w Gruzji. Jeśli jednak kierowca nigdy nie jechał tą trasą, to budując trasę w nawigatorze, zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę, dokąd Cię prowadzi. Na przykład aplikacja Google Maps często sugeruje przejazd drogą Achalciche - Batumi przez przełęcz Goderdzi, ale nie warto tego robić. Na trasie Achalciche – Batumi przez przełęcz Goderdzi obowiązuje całkowity zakaz wypożyczania samochodów.

Nie polegaj na informacjach z aplikacji. Tak naprawdę zamiast wskazanych 5 godzin, należy przeznaczyć na podróż 8-9 godzin. Nawierzchnia drogi jest tu w bardzo złym stanie, po drodze znajduje się wiele niebezpiecznych, trudnych odcinków, a jeśli będziesz potrzebować pomocy, nie będzie łatwo ją znaleźć. Nie każdy miejscowy ze specjalistycznym sprzętem odważyłby się tu przyjechać.

Przez przełęcz przebiega ścieżka o następującej powierzchni:

Warunki drogowe na Przełęczy Goderdzi są niezwykle trudne, co sprawia, że jest ona niebezpieczna dla regularnego transportu.

Warto zaplanować trasę przez Kutaisi:

Trasa „Lentekhi – Uszguli – Mestia”

Następną najpopularniejszą opcją jest wycieczka z Kutaisi do Mestii. Trzeba też na to uważać, czasami budując trasę w Mapach Google, można ją poprowadzić przez zakazany odcinek Lentekhi – Ushguli – Mestia.

Ushguli, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest zamknięte dla wszystkich wypożyczalni samochodów ze względu na niebezpieczne warunki drogowe. Odcinek Lentekhi-Ushguli-Mestia słynie z nierównego terenu i jest bardzo niebezpieczny. Trasa ta nie jest objęta ubezpieczeniem, zatem za wszelkie potencjalne szkody lub wypadki odpowiada wyłącznie najemca. Ponadto oddalenie Uszguli stwarza wyzwania dla służb ewakuacyjnych i natychmiastowej pomocy.

Stan powłoki:

Z Kutaisi do Mestii możesz dojechać wynajętym samochodem przez Jvari (na Mapach Google).

Trasa „Sairme – Abastumani”

Droga łącząca Sairme i Abastumani jest bardzo malownicza i piękna, jednak nie da się nią przejechać wypożyczonymi samochodami.

Jest to wąska górska droga gruntowa z ostrymi zakrętami, jazda po niej jest nieprzewidywalna i niebezpieczna. Ubezpieczenie oczywiście nie ma tutaj zastosowania.

Zakazane regiony Gruzji

Oprócz konkretnych tras wymienionych powyżej, istnieje kilka regionów Gruzji, których należy unikać, jadąc wynajętym samochodem. Obejmują one: Truso, Juta, Vashlovani, Tuszetia i Omalo, Shatili, Abchazja i Osetia Południowa.

Nie należy lekceważyć zagrożeń związanych ze złym stanem dróg, ograniczoną dostępnością tych obszarów oraz brakiem ubezpieczenia. Zdecydowanie zalecamy zapewnienie bezpieczeństwa i wybranie alternatywnego transportu lub opcji wycieczek, aby odwiedzić te miejsca.

Truso

Wąwóz Truso to odległe miejsce, w którym można podziwiać piękno gór, spacerować po dawno opuszczonych wioskach i cieszyć się jasnymi kolorami i smakami mineralnych źródeł. Do wioski Almasiani można dojechać zwykłym samochodem, a następnie wybrać się na wycieczkę SUV-em z lokalnymi przewodnikami.

Zabrania się podróżowania z wioski Almasiani do wąwozu Truso i dalej.

Droga tutaj jest wąska, nieutwardzona, a miejscami prowadzi wprost nad urwiskiem. W takich miejscach nie obowiązuje ubezpieczenie, cała odpowiedzialność leży po stronie najemcy.

Juta

Juta to urocza miejscowość położona w wąwozie Sno. Jeśli chcesz cieszyć się pięknem tego regionu, możesz udać się do wioski Sno, a następnie skorzystać z transferu pojazdami terenowymi od miejscowych.

Wynajętym samochodem nie można jechać ze wsi Sno w stronę Juty.

Wąska, zniszczona droga gruntowa biegnąca nad wąwozem jest niebezpieczna i nie nadaje się dla zwykłych samochodów.

Waszlovani

Park Narodowy Vashlovani jest niesamowicie piękny i zachwycający. Lokalne kontrasty natury są uderzające. Są góry, kaniony, wąwozy, stepy, wulkany błotne, pustynia i wiele, wiele więcej. W parku nie ma dobrych szlaków...

Do wsi Kasristskali można dojechać wynajętym samochodem, przez teren parku narodowego nie można przejechać.

Przez terytorium Vashlovani przebiegają drogi gruntowe, na których nie obowiązuje ubezpieczenie. W razie potrzeby ewakuacja pojazdu i pasażerów z niektórych części parku będzie utrudniona.

Po terenie Vashlovani najlepiej poruszać się z lokalnym przewodnikiem w jego samochodzie terenowym.

Tuszetia i Omalo

Tuszetia i Omalo to najbardziej autentyczne, niedostępne i tajemnicze wioski Gruzji. Samochodem można tu dojechać tylko latem, w pozostałe dni tylko helikopterem. 

Lokalna droga nazywana jest „drogą śmierci”. 

Wynajętym samochodem można dojechać do wioski Kvemo-Alvani, wówczas należy jechać wyłącznie z lokalnym kierowcą, własnym samochodem, odpowiednim do takich warunków terenowych.

Podróżowanie na trasie Kvemo-Alvani do Tuszetii i Omalo jest surowo zabronione.

Droga z Kvemo Alvani do Tuszetii i Omalo jest bardzo niebezpieczna. Jest to zniszczona droga gruntowa ze stromą serpentyną, po drodze często znajdują się klify, skały, a nawet wodospady... Tak, małe wodospady miejscami po prostu przecinają drogę, powoli ją niszcząc.

Ubezpieczenie tutaj nie działa, bardzo trudno jest uzyskać pomoc w nagłych wypadkach.

Szatili

Wizyta w wiosce-twierdzy Shatili będzie niezwykle interesująca dla tych, którzy lubią poznawać struktury obronne z przeszłości. Cała osada składa się z opuszczonych domów wieżowych, które do połowy XX wieku służyły do celów obronnych. Jednak zwykłym samochodem można dojechać tylko do wioski Gudani, za nią nie ma już asfaltu.

Wypożyczonymi samochodami nie wolno poruszać się po drodze z wioski Gudani do Shatili i dalej.

Z Gudani jest bardzo zła droga gruntowa, przy Krzyżu Niedźwiedzim pobocze w niektórych miejscach wjeżdża w klif. Warto pojechać tu z lokalnym kierowcą i wyłącznie samochodem przeznaczonym do jazdy terenowej.

Abchazja i Osetia Południowa

Podróżowanie do Osetii Południowej i Abchazji jest zabronione, ponieważ Jest to terytorium niekontrolowane przez władze gruzińskie i nie obowiązuje tam ubezpieczenie.

W Gruzji jest wiele niesamowitych miejsc, do których można dojechać wynajętym samochodem. Aby podróż była ekscytująca i bezpieczna, należy wziąć pod uwagę warunki drogowe w danym kraju. Miłej podróży!

Napisz komentarz